Trocha historie nikoho nezabije

Historie skautingu v Kaplici sahá do období po 2. světové válce. Tehdy vznikl první skautský oddíl, který se postupně rozrostl v celé středisko. Ovšem brzy po nástupu Komunistické strany k moci byl skauting zakázán. Tento zákaz trval až do konce 60. let, kdy došlo k částečnému uvolnění režimu a byla obnovena činnost Skautského střediska Jantar Kaplice. Ale ani tehdy neměla dlouhého trvání. Začátkem 70. let během tzv. normalizace byl Junák tehdejším režimem opět zakázán. Ihned po sametové revoluci, v prosinci roku 1989, bylo Středisko Jantar znovu obnoveno. A to hlavně díky nezměrnému úsilí lidí, jež vedli oddíly již v 60. letech.

První roky po pádu komunismu byly zlatou érou pro moderní skauting. Skautouvání bylo tehdy v módě, protože to bylo „něco, co se dříve nesmělo.“ V Kaplici vznikly okamžitě oddíly pro všechy věkové skupiny od 6 do 99 let. Do našeho střediska se záhy přidalo několik oddílů z Vyššího Brodu.