Tábořiště

Naše táborová základna se nachází v údolí řeky Malše, poblíž zříceniny hradu Louzek …

Toto místo jsme objevili brzy poté, co bylo v roce 1989 obnoveno Skautské středisko v Kaplici. Jednalo se o bývalý kamenolom, který byl však už přes 50 let nepoužívaný a během té doby zažil všelicos. V období 2. světové války zde byl muniční sklad německé armády, po jejím skončení zde byla munice likvidována a záhy si z tohoto místa udělali střelnici lidové milice. Ty sem ovšem nejezdili dlouho. Několik let lom zarůstal, až ho objevili trempové, kteří sem pak dlouhou dobu jezdili tábořit. Ovšem komunistický režim trempingu nepřál a časté kontroly Veřejné bezpečnosti odsud trempy vyhnaly. Nakonec se z velkého lomu stala černá skládka, naštěstí ne moc hojně používaná, pro její těžkou dostupnost.
Přípravy na první tábor byli velice náročné. Bylo potřeby odvozit veškeré odpadky zde za ta léta vyhozené, zarovnat valy, které zde vznikly v době užívání Lidovými milicemi. Dále byla potřeba spravit cestu, ve které byli místy až půlmetrové koleje. V neposlední řadě se zařizovalo pyrotechnické vyčištění od zbytků nevybuchlé munice. Vše se nakonec podařilo zvládnout v neuvěřitelně krátké době hlavně díky úsilí a práci všech činovníků, rodičů a v neposlední řadě Státním lesům, jejichž je tento pozemek. Díky všem těmto lidem se mohl ve Všeměřických Lomech uskutečnit první skautský tábor již v roce 1990.
Už v prvním roce začali postupně vznikat první táborové stavby. Nejdříve ze všeho bylo vybudováno sociální zařízení, které muselo být hotové už před prvním během tábora. V prvním roce nám s chodem tábora neuvěřitelně pomohli vojáci, kteří nám poskytli polní kuchyni a několik velkokapacitních stanů. Do dalšího roku vznikla svépomocí kuchyně, jídelna a sklad materiálu. V dalších letech přibyl srub a ošetřovna. Bohužel některé ze staveb byli stavěny dosti narychlo, takže jejich životnost byla omezená. Jako první dosloužily kuchyně a sklad, která byla stržen a v roce 2001 vznikla nová, díky sponzorskému daru firmy PTS Střechy, jejichž pracovníci udělali bytelnou konstrukci z kulatiny a položili na ní kryti nu. Během povodní v roce 2002 nám rozvodněná řeka odnesla jídelnu a poškodila ošetřovnu, která musela být následně také stržena. V současné době je tábořiště vybaveno kuchyní s jídelnou, skladem materiálu, srubem a sociálním zařízením.

Pokud byste si chtěli tábořiště, či srub vypůjčit, kontaktujte buď Petra Kovaříka, nebo nám napište na e-mail.